ZŁOTE MYŚLI PRZEDSZKOLAKÓW RODO i MONITORING - KLAUZULA INFORMACYJNA DOSTĘPNOŚĆ DIAGNOZA I OBSERWACJA O PRAWACH DZIECKA 20 REGUŁ WYCHOWANIA PRZEMOC W RODZINIE

PRZEMOC W RODZINIE

Drodzy rodzice, szanowni dziadkowie, drogie siostry, bracia, sąsiedzi ...

poniżej znajdziecie link do poradnika "Co warto wiedzieć o procedurze Niebieskie Karty?" dedykowany jako wsparcie merytoryczne dla ofiar przemocy, ale także dla tych osób, które mają chęć niesienia pomocy oraz linki do ustawy i rozporządzenia odnoszących się do przeciwdziałania przemocy.

Problem przemocy w rodzinie może wystąpić wszędzie. Nie ma tu znaczenia pochodzenie, narodowość, status społeczny czy ilość pieniędzy na koncie, albo posiadanie wspólnych dzieci. Jeśli macie podejrzenia, że w Waszym domu lub w domu kogoś dla Was bliskiego, może sąsiada czy sąsiadki, siostry, przyjaciółki, rodziców, zdarzają się niepokojące sytuacje, a nie wiecie gdzie szukać pomocy?, czy to już dobry moment na reagowanie?, ten poradnik jest dla Was.

Procedura "Niebieskie Karty" jest procedurą odwracalną i formą wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, a przemoc może być różna. Przemoc to popychanie, poniżanie, obrażanie, upokarzanie, nadmierne kontrolowanie, również finansowe, to także fizyczne znęcanie się, zmuszanie do czynności seksualnych, niszczenie mienia, groźby karalne, zmuszanie do spożywania alkoholu lub substancji psychoaktywnych. Przemoc nie ma wyłącznie związku z libacjami alkoholowymi, głośnymi awanturami i częstymi odwiedzinami Policji w nocy, choć tak też często bywa. Przemoc w wielu przypadkach dzieje się po cichu, za zamkniętymi drzwiami, bez świadków, a ofiara nie ma siły lub odwagi prosić o pomoc. Ofiarami przemocy często bywają dzieci, które tym bardziej nie mają ani wiedzy, ani świadomości, że w ich życiu nie wszystko jest tak, jak powinno. Tym bardziej należy im się odważne działanie osób bliskich, z otoczenia, mające na celu poprawę ich sytuacji, należy im się wychowanie w warunkach bezpieczeństwa, spokoju i poszanowania godności osobistej.

Szanowni Państwo, śledząc wiadomości, doniesienia z mediów społecznościowych, z prasy, często napotykamy na reportaże lub artykuły o przemocy. Matka uciekała z dziećmi z domu, bo ojciec pił i bił ją i dzieci, młodzi rodzice tłukli niemowlaka, bo płakał, inny ojczym rzucał o ścianę małym dzieckiem, bo nie chciało jeść i przeszkadzało.  Myślimy często, że to wszystko jest gdzieś daleko, że nas nie dotyczy. Jednak "niechlubnymi bohaterami" tych sytuacji są zwykli ludzie, często mili i uprzejmi sąsiedzi, życzliwi dla innych, zawsze mówiący "dzień dobry", a w domu, za zamkniętymi drzwiami, to zwykli oprawcy, przestępcy.

Reagujmy na wszystkie sygnały, sprawdzajmy, pytajmy czy wszytko w porządku, jeśli mamy podejrzenia, wzywajmy odpowiednie służby, nim stanie się kolejna tragedia.

Mamy prawo reagować, mamy obowiązek pomagać, każdy ma prawo do szacunku i godnego życia!

Poradnik_-_Niebieskie_Karty.pdf

2005_Ustawa_o_przeciwdzialaniu_przemocy.pdf