ZŁOTE MYŚLI PRZEDSZKOLAKÓW RODO i MONITORING - KLAUZULA INFORMACYJNA DOSTĘPNOŚĆ DIAGNOZA I OBSERWACJA O PRAWACH DZIECKA 20 REGUŁ WYCHOWANIA PRZEMOC W RODZINIE

O PRAWACH DZIECKA

„O prawach dziecka”

Marcin Brykczyński

Niech się wreszcie każdy dowie

i rozpowie w świecie całym,

że dziecko to także człowiek,

tyle że jeszcze mały.

Dlatego ludzie uczeni,

którym za to należą się brawa,

chcąc wielu ludziom los odmienić,

spisali dla was mądre prawa.

Więc je na co dzień i od święta

spróbujcie dobrze zapamiętać:

1. Nikt mnie nie ma prawa zmuszać do niczego, a szczególnie żebym zrobił coś naprawdę złego.

2. Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi i mam prawo decydować z kim się będę bawił.

3. Nikt nie może mnie wyzywać, szarpać, bić, tarmosić i każdego zawsze mogę o ratunek prosić.

4. Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami, nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.

5. Nikt nie może moich listów czytać bez pytania, mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.

6. Mogę żądać, aby każdy uznał moje prawa, a gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa.

Tu warto wspomnieć o pewnym związku,

znanym na całym świecie:

że nie ma prawa bez obowiązków,

ale o tym z pewnością wiecie.

1989_Konwencja_o_Prawach_Dziecka.pdf