RODO i MONITORING - KLAUZULA INFORMACYJNA NUMER KONTA RADY RODZICÓW DIAGNOZA I OBSERWACJA JAK ZACZĄĆ PRZYGODĘ Z PRZEDSZKOLEM? O CZYM PAMIĘTAĆ W PRZEDSZKOLU ??? O PRAWACH DZIECKA 20 REGUŁ WYCHOWANIA PRZEMOC W RODZINIE

JAK ZACZĄĆ PRZYGODĘ Z PRZEDSZKOLEM?

Zapewne wielu z Was martwi się o swoje pociechy, które pierwszy raz pójdą do przedszkola?

Z naszej strony możemy Was zapewnić, że zrobimy wszystko, aby dzieci, które powierzycie naszej opiece, czuły się u nas jak najlepiej, były bezpieczne, a z czasem zadowolone i szczęśliwe, że do nas trafiły. Możemy Was zapewnić, że zdecydowana większość dzieci, odwrotnie niż na początku, z czasem chętniej będzie do nas przychodzić i nie będzie chciała się pożegnać. Jednak zanim to nastąpi, wspólnie musimy pomóc dzieciom zaadoptować się do nowego miejsca, jakim jest nasze przedszkole. Największa rola i zasługa w tym leży oczywiście po stronie rodziców. Jeśli Wy nam zaufacie, nie będziecie okazywać przy dziecku lęku, nie będziecie przy nim płakać, a wasze pożegnania poranne będą czułe, ale krótkie, bez zbędnego przeciągania i powrotów, zaufajcie nam, że mimo rozpaczy, która może być spektakularna, wręcz histeryczna, Wasze dziecko szybko oswoi się z nowym miejscem i poczuje się w nim pewnie i bezpiecznie, a to już nasza rola.

Zanim jednak przyprowadzicie do nas swoje maluchy, rozmawiajcie z nimi jak najwięcej o nowej sytuacji, jaką jest rozpoczęcie uczęszczania do przedszkola. Nie okłamujcie swojego dziecka!!! Opowiadajcie mu, jak będzie odtąd wyglądał jego dzień, co będzie się działo w przedszkolu, kogo pozna, co będzie robiło, kto go przyprowadzi, a kto odbierze. Pamiętajcie też, aby nie składać dziecku fałszywych obietnic np.: "przyjdę po Ciebie za chwilkę".  Dziecko nie zna pojęcia czasu, nie zna godzin, nie wie ile to jest ta "chwilka". Uwierzcie, że obiecana "chwilka" mija w momencie, gdy się odwrócicie na pięcie do wyjścia, w tym momencie zaczyna się rozpacz maluszka oraz w ten sposób rujnujecie zaufanie dziecka do Was oraz psujecie mu obraz miłego miejsca, jakim miało być przedszkole, zwłaszcza gdy przerażony i uciekający za rodzicem maluch, jest goniony przez obcą panią, która w dodatku nie chce go wypuścić z uścisku.

Na początek pozwólcie dziecku na zabieranie ze sobą do przedszkola ukochanej zabawki, kocyka, podusi, cokolwiek co da mu poczucie bezpieczeństwa i do czego będzie się mogło przytulić w trudnych chwilach. Aby oswoić maluszka z myślą o nowej sytuacji, możecie również wspólnie z nim kupić wyprawkę przedszkolną, nowe buciki, worek czy piżamkę, specjalnie do przedszkola. Dla dziecka ważne jest podkreślenie powagi sytuacji. Rodzicom, którzy mają taką możliwość, a których dzieci będą miały trudności z oswojeniem się z nowym miejscem, możemy zaproponować na początek przyprowadzanie maluszka na kilka godzin i wcześniejsze odbieranie. Radzimy jednak, aby sytuacja ta nie trwała zbyt długo, ponieważ dzieci dość szybko się aklimatyzują, poznają plan dnia i rytuały przedszkolne, do których się przyzwyczajają, oczywiście jeśli mają taką możliwość.

W trakcie uczęszczania do przedszkola pamiętajcie, że najważniejsza jest systematyczność i regularność. Jeśli dziecko będzie przychodziło regularnie do przedszkola znajdzie wspólny język z kolegami, pozna swoją panią i pozna zasady panujące w grupie, do których bardzo szybko się przystosuje. Jeśli będziecie ulegali fanaberiom "niechodzenia" do przedszkola, paradoksalnie z miłości przecież spełniając jego prośbę, utrudnicie swojemu maluchowi kontakt z grupą i dostosowanie się do niej, co tylko narazi go na niepotrzebny stres, a was na przeciągającą się w nieskończoność niepewność i troskę o niego. Dajcie swojemu dziecku dorosnąć, pozwólcie mu na rozwój i swobodę, chociaż ono nie ma świadomości że to naturalna kolej rzeczy, to na Was, na rodzicach spoczywa odpowiedzialność umiejętnego wprowadzenia dziecka w dorosłe życie, a przedszkole to początek tej drogi.

Pamiętajcie, że Wasze dzieci, mimo swoich niewielu lat, są bardzo mądre i wiele rozumieją, choć nie potrafią jeszcze przekazać wszystkiego co czują. To Wasza troska o nie, miłość i zaufanie do Was sprawią, że maluszki zaufają i nam, bo przecież wspólnie chcemy dla nich jak najlepiej. Jesteśmy po to, aby pomóc Wam realizować plany zawodowe, a jednocześnie wspomagać wszechstronny rozwój dzieci.

Prosimy także wszytkich rodziców o szczerość. Zatajanie przed nauczycielkami informacji dotyczących zdrowia czy innych istotnych dla pracy z dzieckiem wiadomości, prowadzi niejednokrotnie do niespójnych działań "w ciemno" jakie podejmujemy, aby pomóc dziecku, bo tylko na tym najbardziej nam zależy. Możecie liczyć na naszą dyskrecję, także jesteśmy ludzmi, dotyka nas wiele spraw i problemów, również mamy swoje rodziny i wiemy, że w życiu wszytsko jest możliwe, zatem jeśli cokolwiek Was niepokoi, a sądzicie, że może  to mieć wpływ na rozwój i funkcjonowanie Waszego dziecka w przedszkolu lub w ogóle w życiu, zawsze zapraszamy na szczerą rozmowę do nauczycielki. W każdym momencie wszystkie nauczycielki są do Państwa dyspozycji. Jeśli macie pytania, wątpliwości, szukacie fachowej porady i wsparcia, każda z nas bardzo chętnie poświęci Wam swój czas.

Jesteśmy dla Was i dla Waszych dzieci.

Opracowała: Pani Bożenka :)